Devlet Arı Satışı Nasıl Yapar

2

Devlet arı satışı olarak direk yapmaz. Bundan dolayı farklı kurumlar üzerinden bunu gerçekleştirmektedir. Bu durumda sizin yapmanız gereken bu kurumları takip etmektir. Genel olarak bu desteği veren kurumlar arasında olanlarından bazılarını aşağıya yazacağız.

Devlet arı satışını aşağıdaki kurumlar ile yapabilir:

Belediyeler
Kaymakamlıklar
Orman Genel Müdürlüğü
İl Tarım Müdürlüğü
İl Özel İdaresi (Valilik)
Yöresel Kalkınma Kurumları (ORKÖY)
KOSGEB aracılığıyla

Yukarıda saymış olduğumuz kurumlar aracılığıyla devlet arıcılara ve yeni başlayacak olanlara destekleme vermektedir. Sizlerde bu kurumlar üzerinden arılarınızı teslim alıyorsunuz. Bu kurumlarda bulunduğu il ve ilçede yada büyük projelerde yöresel çapta bu işte iyi olan şahıslardan elde ettiği arıları ve diğer malzemeleri temin ederek sizlere belirli ücret karşılığında yada ücretsiz olarak ulaştırmaktadır.

Yapılması gereken bu kurumları sıkı takip ederek ve zaman zaman ilçe tarım uğrayıp yakında herhangi bir destekleme var mı diye sormamız gerekiyor. Yada bu tür desteklemelerin ve yatırımları olduğu dönemlerde sitemizden de bizlerde duyuru mahiyetinde yayınlamaktayız. Yine internet sitelerinden veya ilgili kurumları resmi web sitelerinde de duyurulmaktadır. Bu tarz projelerden faydalanabilmek için kurullarına ve usulüne uygun olarak proje yapmanız gerekir. Bu projeyi de ilgili kurumun denetiminden geçtikten sonra ilgili banka vasıtasıyla gerekli ödeme veya hibe hesaplara yatırılmaktadır.

Şahıs olarak direk sizde arı satışı yapanlardan alabilirsiniz:

Yukarıda belirttiğimiz üzere desteklemeyi ilgili kurum direk yapabileceği gibi sizin de arıyı satın almanızı ve gerekli malzemeleri satın almanızı da isteyebilir. Bu şekilde almış olduğunuz malzemeleri ve canlı arıyı gerekli faturalar dahilinde ibraz etmeniz durumunda karşılığı olan ödemeyi alabilirsiniz. Bununla ilgili sitemizden gerekli desteklemeler ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Her şeyden önce bu tür desteklemelerin olup olmamasında ziyade bu işe hakkıyla yapıp yapamayacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Çünkü bir çok iş kolu ilk başta büyük heves iştahla başlanıyor ve sonunda hüsran ile bitmektedir. Nacizane bir tavsiyede bulunmak gerekirse; büyük projeler altına girerek tam olarak işten anlamamanızdan dolayı büyük zararlar edip ve uzun yıllarda bu borçları ödemekle uğraşabilirsiniz. Ne kadar devletten aldığınız bir destekle bu işi yapacaksanız kıyda köşede yine bir nakit paranız olmalıdır. Her şey kitapta ve projede göründüğü gibi gitmeyebiliyor. Şöyle olabilir; işi gerçekten uzun süre yapıyorsunuz ve hali hazırda kovanlarınız vardır bu durumunda böyle projeleri kaçırmamanızı tavsiye ederiz. İşi büyütmek için güzel bir fırsat.

Öğrendiğimiz üzere devlet arı satışı durumunu direk kurumlar üzerinden de yapabildiği gibi sizin piyasadan veya çevrenizden arı satanlardan temin ederek bunun ödemesini devletten proje yollarıyla temin edebilirsiniz. Genelde ödemeler ilgili bankalar vasıtasıyla sizin TC numaranız ile banka hesaplarına yatmaktadır. Yine farklı sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Önceki İçerikAna Arı Nasıl Olur ve Bulunur
Sonraki İçerikKaliteli Ana Arı Nasıl Anlaşılır
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Abuzer kaya

merhaba ağabeyım size sıpariş verdiğimde en geç 15 nisan da bana arıyı teslim edecektiniz. antlaşmamız buzulmasın saygılar.. size tf. mesaj göndermişim.

Şehir
malatya