Ana Arı Nasıl Olur ve Bulunur

0
ana arı nasıl olur
ana arı nasıl olur

Ana arı, diğer işçi arılara ve erkek arıya kıyasla daha büyük ve uzun bir görüntüsü vardır. Bu şekilde çerçeve üzerlerine dikkatli bir şekilde bakıldığı zamanda büyüklüğünü fark edebilirsiniz.  Arılar, doğanın önemli unsurlarından biridir ve arı kovanlarında yaşayan çeşitli arı türleri bulunmaktadır. Bu arı türlerinden biri de ana arıdır. Ana arı, kovanın lideridir ve koloniyi yöneten en önemli arıdır. Peki, ana arı nasıl olur? Nasıl bulunur ve nasıl belli olur? Bu yazımızda ana arıların özelliklerini, nasıl bulunabileceğini ve nasıl belli olabileceğini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Arılarla ilgileniyorsanız ana arı nasıl bir şey olduğunu ve koloni içinde ana arı kontrolü yaparken nasıl bulabileceğini anlatmaya devam edelim.

Ana Arı Nasıl Olur?

Arı kolonisinin içinde yani bal arılarında 3 çeşit arı vardır. İşçi arı, erkek arı ve ana arı olarak üçe ayrılıyor. Ana arı koloni içindeki en büyük arıdır. Diğer arılardan daha geniş ve uzundur. Ana arının tek sorumluluğu kovanın üretkenliğini devam ettirerek yeni birey işçi arılar yetiştirmektir. Ana arılar ırkına göre rengi farklılık gösterir. Örnek olarak, kafkas ana daha siyahtır veya italyan ana daha sarı olmaktadır. Yine aynı şekilde kovan içindeki arı ırkı neyse ona göre renge bürünür. Ana arılar, kolonilerin hayatta kalmasındaki önemli rolü nedeniyle koloninin en değerli parçasıdır. Kovan içindeki işçi arı, erkek arı ve ana arıyı biraz daha fazla detaylı açıklamak gerekirse;

İşçi arı; kolonin çoğunluğunu oluşturan gruptur. Ne yapılacaksa bütün işleri bunlar yapar. Bal, polen, su, propolis gibi ürünleri toplamak bunları işidir. Ana arıyı da beslemek yine işçi arıların görevidir.

işçi arı
işçi arı

 

Erkek arı; belirli dönelerde çıkar ve yeni aday ana arılarla çiftleşmek için görevlerini yerine getirmektedir. İçgüdüsel olarak sezon başlarken var olan ana arıların gözlere bıraktığı erkek arı yumurtaları daha sonra erkek arı bireyleri çıkar. Bu çıkan erke arılar yeni aday olacak olan kraliçe arılar ile çiftleşip ve çiftleşme sonrası da ölmektedir. Sezon biterken diğer işçi arılar tarafından kovan dışına atılarak ölüme terk edilmektedirler.

erkek arı
erkek arı

Ana arı; işçi arıya göre bariz bir şekilde büyüktür. Erkek arıya göre ise genişlik olarak yakın olur ama uzunluk olarak ana arı bariz bir şekilde daha uzun bir görünüme sahiptir. Diğer işçi arılar tarafından çerçeveler üzerinde ilgiyle etrafında arıların dolaştığını görebilirsiniz.

Ana Arı Nasıl Bulunur?

Ana arı nasıl bulunur konusunda öncelikle arı kovanlarının düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Ana arının varlığı ve verimliliği kovanın genel performansını etkiler. Genellikle ana arı kovanın ortasına yakın bir konumda ve yavrulu çerçevelerin bulunduğu alanda olur. Genç arıların ana arıya olan ilgisi sayesinde onları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Arı kovanının içinde bulunan çerçeveleri tek tek kontrol ederek ana arıyı kolayca gözlemleyebilirsiniz. Ana arının rengi, boyutu ve hareketleri onu diğer arılardan ayırt etmenize yardımcı olacaktır. Ana arı aynı zamanda bir önceki yılın rengine göre veya var olan yıldaki renge göre boyama yaparsanız bulmanın en kolay yolu olacaktır.

Kontrolleri yaparken sakin sakin güneşe doğru tutarak ışıktan faydalanarak daha iyi görmemizi sağlar. Özelikle günlü yumurtaların olduğu çerçeveler üzerinde olmak ihtimali daha fazladır. Bu kontrolleri yaparken arıları ve yavruları üşütmeden yapınız. Aynı zamanda ana arıyı bulduğunuz çerçeveyi fazla sallamadan ve oynatmadan tekrar yerine koyunuz. Çünkü bu kontroller esnasında ana arı yere düşer ve koloni anasız kalarak sönmesine sebep olabilirsiniz.

Ana Arı Nasıl Belli Olur?

Ana arı kolonisindeki en büyük, en uzun ve en iri olan arı olduğunu artık biliyoruz. Dakikalarca ve tek tek çerçeveli çıkarıp kontrol etmeden ana arının olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kovan önünden baktığınız zaman düzenli bir çalışması varsa ve polen akım zamanında güzel polen geliyorsa bilin ki o kovanda bir düzen var ve bu düzeni de sağlayan ana arıdır. Yine kovan açtığınızda arılarda bir tedirginlik yada bir stres durumu yoksa ana arı vardır. Çerçeveleri rastgele çekip baktığınız güzel yavru düzeni özellikle günlü yumurtaları gördünüz artık ana arıyı görmek için bakmaya hiç gerek yoktur. Ana arının kovanda belli olduğuna dair bir çok işareti bu şekilde öğrenmiş olduk.

Yine ana arı bulunması ve bilinmesi konusunda sorularınız olursa bizlere yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Yine aşağıda bulunan videoyu izlediğiniz zaman sorularınız cevabını da bulmuş olursunuz.

Önceki İçerikAna Arının Yumurtlamasını Etkileyen Özellikler
Sonraki İçerikDevlet Arı Satışı Nasıl Yapar
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments