En Verimli Arı Irkı

117
en verimli arı ırkı

En verimli arı ırkı bölgenize uyum sağlanmış ve bölge şartlarına göre gelişim gösteren arı en iyi arı olarak bilinir. Mümkün mertebe kaliteli ve verimli arılar ile çalışın ama her verimli arı sizin bölgenizde iş yapmayabilir. O yüzden dolayı uzun süre çevrenizdeki arıların ırkı ne ise onları tespit edip o arılar ile arıcılığı yapmanızı öneririz.

Çünkü farklı bir nokta çok verimli olan ve sezonda ortalama 20 kg gibi bal yapan bir arı belki sizin orada kışlık ihtiyacını bile çıkaramayabilir. O yüzden dolayı arıyı bölgeye uydurmaya çalışmayın, bölgeye göre uygun arı ırkını getirin.

Dünya üzerinde ve ülkemizde yaygın olarak ve verimli arı ırkları şunlardır;

Kafkas arısı; ülkemizde Ardahan ve Artvin illerinin bazı noktalarından damızlık olarak üretimi yapılıp, daha sonra diğer illerde melez üretimi yapılarak yüksek verim sağlanmıştır.

Karniyol arısı; rakım olarak 1000 rakıma kadar bölgelerde iş yapan, siyah renkli ve sakinliği ile bilinen bir arı türüdür.

Belfast (buckfast) arısı; yavrumu atımı ve bal sırlaması iyi olan bu arı ırkı hızlı çoğalması ile tercih edilen arı türüdür.

Anadolu arısı; yabancı bir arıcı tarafından ortaya konulan ve ülkemizde genel olarak yüksek rakımlı ve arı girmemiş köylerde ve yaylarda buluna arılardan elde  edilen damızlıklar ile üretilen arı türüdür.

İtalyan arısı; sarı renkli bir tonda olan ve genel itibari ile akdeniz iklimine hakim olduğu yörelerde iş yapan bir arıdır. Soğuk iklimlerde pek iş yapamayan ve sıcak iklim arısıdır.

Yine ülkemizde adı telaffuz edilen ve belirli lokasyonlarda üretimi yapılan; efe arısı, yığılca arısı ve kılıç arısı gibi arı türleri de bulunmaktadır. Saymış olduğumuz arı ırklarının iyi olduğu bölgeler vardır ve oralarda çok iyi iş yapar. Siz bir arıcı olarak kafkas, karniyol vb. arı tercihi yaparken benim bölgemde hangi arı iş yapar onu sorusunu sorarak tercih yapmalısınız.

Sabit bir arıcılık yapıyorsanız ırk tercihi önemlidir. 4 mevsim aynı noktada bulunduğunuz için o yöreye uyum sağlayan arı olması gerekiyor. Çünkü italyan arısı ile 2000 rakımlı bir tepede arıcılık yapıyorsanız bilin ki kışın o arılar sönecektir. Ama gezgin arıcılık yapıp, yazın dağda kışı ise deniz kenarına yakın ılıman bir iklimde arı kışlatıyorsanız çok etkilenmezsiniz.

En verimli arı ırkını seçerken, bölgenizi iyi tanıyıp ona göre tercih yapmalısınız. Ben maske giymeden çalışmak istiyorum internet öyle videolar var deyip ırk tercihi yaparsanız arıcılığa başlamadan bitirmiş olur ve hevesinizi de kaçırmış olursunuz. O yüzden dolayı bölgenize hangi arının uygun olacağını bölgenizdeki tecrübeli arıcılardan destek alabilir aynı zamanda aşağıdaki yorumlar kısmından da bizlere sorarak yardımcı olmaktayız.

guest

117 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments