En Verimli Arı Irkı

62
en verimli arı ırkı

En verimli arı ırkı bölgenize uyum sağlanmış ve bölge şartlarına göre gelişim gösteren arı en iyi arı olarak bilinir. Mümkün mertebe kaliteli ve verimli arılar ile çalışın ama her verimli arı sizin bölgenizde iş yapmayabilir. O yüzden dolayı uzun süre çevrenizdeki arıların ırkı ne ise onları tespit edip o arılar ile arıcılığı yapmanızı öneririz.

Çünkü farklı bir nokta çok verimli olan ve sezonda ortalama 20 kg gibi bal yapan bir arı belki sizin orada kışlık ihtiyacını bile çıkaramayabilir. O yüzden dolayı arıyı bölgeye uydurmaya çalışmayın, bölgeye göre uygun arı ırkını getirin.

Dünya üzerinde ve ülkemizde yaygın olarak ve verimli arı ırkları şunlardır;

Kafkas arısı; ülkemizde Ardahan ve Artvin illerinin bazı noktalarından damızlık olarak üretimi yapılıp, daha sonra diğer illerde melez üretimi yapılarak yüksek verim sağlanmıştır.

Karniyol arısı; rakım olarak 1000 rakıma kadar bölgelerde iş yapan, siyah renkli ve sakinliği ile bilinen bir arı türüdür.

Belfast (buckfast) arısı; yavrumu atımı ve bal sırlaması iyi olan bu arı ırkı hızlı çoğalması ile tercih edilen arı türüdür.

Anadolu arısı; yabancı bir arıcı tarafından ortaya konulan ve ülkemizde genel olarak yüksek rakımlı ve arı girmemiş köylerde ve yaylarda buluna arılardan elde  edilen damızlıklar ile üretilen arı türüdür.

İtalyan arısı; sarı renkli bir tonda olan ve genel itibari ile akdeniz iklimine hakim olduğu yörelerde iş yapan bir arıdır. Soğuk iklimlerde pek iş yapamayan ve sıcak iklim arısıdır.

Yine ülkemizde adı telaffuz edilen ve belirli lokasyonlarda üretimi yapılan; efe arısı, yığılca arısı ve kılıç arısı gibi arı türleri de bulunmaktadır. Saymış olduğumuz arı ırklarının iyi olduğu bölgeler vardır ve oralarda çok iyi iş yapar. Siz bir arıcı olarak kafkas, karniyol vb. arı tercihi yaparken benim bölgemde hangi arı iş yapar onu sorusunu sorarak tercih yapmalısınız.

Sabit bir arıcılık yapıyorsanız ırk tercihi önemlidir. 4 mevsim aynı noktada bulunduğunuz için o yöreye uyum sağlayan arı olması gerekiyor. Çünkü italyan arısı ile 2000 rakımlı bir tepede arıcılık yapıyorsanız bilin ki kışın o arılar sönecektir. Ama gezgin arıcılık yapıp, yazın dağda kışı ise deniz kenarına yakın ılıman bir iklimde arı kışlatıyorsanız çok etkilenmezsiniz.

En verimli arı ırkını seçerken, bölgenizi iyi tanıyıp ona göre tercih yapmalısınız. Ben maske giymeden çalışmak istiyorum internet öyle videolar var deyip ırk tercihi yaparsanız arıcılığa başlamadan bitirmiş olur ve hevesinizi de kaçırmış olursunuz. O yüzden dolayı bölgenize hangi arının uygun olacağını bölgenizdeki tecrübeli arıcılardan destek alabilir aynı zamanda aşağıdaki yorumlar kısmından da bizlere sorarak yardımcı olmaktayız.

ana-ari

62
Kimler Neler Demiş?

avatar
Fatih
Fatih

Samsunda arıcılık yapmak istiyorum hangi ırkı onerirsiniz

Taner
Taner

Zonguldak ta yaşıyorum arıcılığa başlamak istiyorum hangi irkla çalışmalıyım

Ayhan
Ayhan

Merhaba,
2021 Mart veya Nisan ayında, Bolu Yeniçağa’da arılığıma koyacağım üçlü koloni destek kovanı için dokuz çerçeveli arı alıp, bunları üçer çerçeve koloni destek kovanına bölüp Kafkas, Karniyol ve Anadolu ırkı ana arı almak istiyorum. Bu şekilde üçer çerçeve ve ana arısı ile birlikte plastik kutuda gönderebilir misiniz?
Ya da varsa sizden üçlü koloni destek kovanı ile birlikte ana arılı ve üçer çerçeveli bölünmüş olarak alabilir miyim?

Ayhan
Ayhan

Merhaba, 750 rakımlı Bolu ili Yeniçağa ilçesinde hangi ırk arı ile çalışmak uygun olur. Anadolu dışında Kafkas ve Karniyol uygun olur mu?

mustafa güler
mustafa güler

bursada hangi arı ırkını tercıh etmelıyım. rakım 500 mt

Taşkın
Taşkın

merhabalar bu yıl arıcılığa başlamayı düşünüyorum. elazığ rakım 1350 yön kuzey dağlık alan hangi arı cinsini önerırsınız

Serkan
Serkan

Merhaba Sinop Ayancık ilçesindeyiz burda en iyi arı hangisini tavsiye edersiniz

All yazici
All yazici

Merhaba istanbul beykoz bölgesine hangi ari verimli olur tesekkurler

Yusuf Çetin
Yusuf Çetin

Niğdenin Bor ilçesine bağlı Kaynarca köyünde sabit arıcılık yapmak istiyorum. Rakımı 1300 metre hangi arı ırkını tavsiye edersiniz.

Ensar mutlu
Ensar mutlu

Kış aylarında (Eylül ile Mayıs) Rize de
Arılarımı kışlıyor.
Yaz Aylarında( mayıs ile Eylül) Erzurum da Bal üretimi için bulunuyorum.
Bu coğrafya şartlarına uygun arı cinsi hangisidir.
Arilarınmğretim yerini ve alacağım arıları yerinde gelip görme imkanımız var mı..
Arı üretim yeri il veya ilçe olarak neresi

Süleyman küçük
Süleyman küçük

Ben arım olsun isterim ama yurtdışındayım beş aylığına geliyorum mersine nasıl yapabilirim

Deniz Pektas
Deniz Pektas

Selam bende aricilik yapmak istiyorum eskidede vardi 230 kovan ama askere gidince dayim oldukten sonra dagildi
Simdi siz yapmak istiyorsaniz tanisalim
Aricilik yuksek okulu ziraat bolumunde ayrildiktan sonra isvece gittim. Simdi alanyadayim ama ari icin destege yani maddi konuda sikintim var eger tanisalim hersey benden sen ilgilen dersen ortak olarak calisalimn
Ari sutu .bal.polen.propolis.uretiriz ben hepsini ayarlarim abi beni tani guveneceksin inankinmaddi olarak gucum yok canim gidiyor ama iste basliyamadim bana ari hastalilarindan tutun ari nin a dan z ye bir auru tel.gelir soru gelir herkese yardim etmeye calisan birim dir
05510458212

Fesih
Fesih

Esselamü aleykum ben Antep’ten yazıyorum bu yöreye en uygun ve oğul eğilimi en az olan arı ırkı nedir?

Hakan
Hakan

Eskişehirde hangi arı çeşidini önerirsiniz?

Ümit
Ümit

Merhaba
Denizli Çivril ilçesi için hangi arı ırkını tavsiye edersiniz.?
Rakım : 941 m

erdem
erdem

izmir – kemalpaşa için hangi arı ırkını önerirsiniz belfast veya karniyol olabilirmi belfast için rakım belirtilmemiş

cengiz altun
cengiz altun

Ankara bölgesine verimli olacağınızı düşündüğünüz ırk hangisi ne önerirsiniz.İkincisi paket arı 350 yazıyor form girdiğimiz de 360 neden

Ahmet Tekin
Ahmet Tekin

Çanakkale-Biga ilçesi için kafkas arası önerirmisiniz, selamlar.

Arıcı
Arıcı

Roze bölgesi hangi ırkı onerirsiniz

Özlen deniz
Özlen deniz

Mersin bölgesinde kışın 100-200 mt,baharda 1000-1500 yazın 2000-2500 metrede hangi ırkı Önerirsiniz

AKIN AKBAY
AKIN AKBAY

ÇANAKKALE BÖLGESİ İÇİN HANGİ IRKI TAVSİYE EDERSİNİZ ?

Osman
Osman

Bende arıcılığa yeni başlıycam mersinden yazıyorum

Halil
Halil

İzmir Gaziemir de başlamayı düşünüyorum ilk defa arıcılık yapcam tecrübem yok hangi ırk almalıyım sizce yardımcı olursanız teşekkür ederim

Samet Direk
Samet Direk

merhaba iyi çalışmalar, Balıkesir Dursunbey yöresi için en uygun ırk hangisidir? hiç tecrübem yok şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ünal Arslan
Ünal Arslan

merhabalar ben konya seydişehir de hangi arı ırkıyla çalışırsam iyi olur

Ünal Arslan
Ünal Arslan

benim dört adet anadolu ırkı arım var. sizden 10 adet on çıtalık kafkas arı almak istiyorum. fiyatı ne olur nezaman teslim edilir.ayrıca iki ırk arı aynı yerde olurmu.İhtiyaç halinde ana arı gönderebilirmisiniz.teşekkürler

Ömer
Ömer

Merhaba. Sakarya Akyazı ya uyumlu arı ırkı istiyorum. Kafkas uyumlu mudur?

Yağmur
Yağmur

Merhabalar benim hiç tecrübem yok adanada yaşıyorum yazlığımın bahçesinde bu işi yapmak istiyorum hobi olarak 2 kovanla başlamak istiyorum hangi arıyı tercih etmeliyim

oguz
oguz

Merhabalar,

Kırklarelinde, Istranca dağlarında, orman içerisinde, 400-500 metre rakımda hangi cins arı uygundur acaba?

İbrahim ağar
İbrahim ağar

İyi çalışmalar, muğla fethiye göcek bölgesinde, hobi olarak kendi arsamız civarında arıcılık yapmayı istiyorum. Düşüncem başlangıç olarak 2 kovan (hiç tecrübem yok) maksimum rakım 300 mt _ 400 mt , hangi cins arı ile başlamalıyım.