Güçlü Arıya Ana Kabul Ettirme

3
Güçlü Arıya Ana Kabul Ettirme

Güçlü arıya ana arı kabul ettirilmesi üzerine bir yazı yazmak istedir. Buradaki güçlü kovandan kastımız 9-10 çerçeve ve katı atılmış arı da olabilir. Katlı kovan olduğu için ve arı yoğunlu yüksek olduğundan dolayı katlı kovanlara ana arı kabul ettirmek çok zordur. Tabi size anlatacağımız teknik ve yöntemler ile ilerlerseniz ana arıyı kolay bir şekilde kabul ettirebilirsiniz. Bazen 2-3 çerçeveye bile ana arı kabul ettirmek zor iken böyle 12-15 çerçeveli kovana ana arı kabul ettirmek bir hayli zor olsa gerek.

Yapmanız gereken; öncelik olarak günlü yumurta olup olmadığına emin olun ki ana arının olmadığına emin olalım. Eğer günlü yumurta göremiyorsanız ana arı yoktur. Ana arı ya oğla gitmiştir yada ana arıyı bazı dönemlerde keserler bu genel olarak yağmurlu ve havaların ani değişikliklerinden kaynaklı olarak gözlemleyebilirsiniz. Günlü yumurta olmadığına emin oldunuz ve hiçbir şeklide yumurta yok. Daha sonra bütün çerçeveleri kontrol ederek bütün memeleri bozuyorsunuz. 4 gün sonra kovanı tekrar açıp yine meme varsa memeleri bozup ardından ise hazır döllenmiş ana arının kek kısmındaki teli keserek bırakıyorsunuz. Ve mümkünse ana arıyı verdikten sonra bir parça kek verip 4-5 gün kovanı hiç rahatsız etmeyelim.

Her gün gelip ne olmuş diye sürekli kapağı açıp kapatırsanız muhtemelen ana arıyı kestirmiş olursunuz. Dediklerimizi yaparsanız çok güçlü arılara bile ana arı kabul ettirebilirsiniz. Mecbur olarak kovanda günlü yumurta kalmamış ve doğal olarak arı bu anayı kendine kraliçe olarak kabul edecektir. Bu şekilde çözümler ile bulunduğunuz yerdeki sezonu kaçırmayarak bal akım zamanında da güzel bal alırsınız.

ana-ari

3 Yorumlar

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here