Melez Ana Arı

7

Melez ana arı olarak ifade edilen tabir ana arının kendi orjinal ırkı olmayan ana arıya denilmektedir. Yani damızlık ana arı olarak üretilen bir bölgenin dışında üretilen ana arı ise melez ana arı olarak tanımlanmaktadır.

Melez ana arıya örnek vermek gerekirse şu şekilde anlatabiliriz; ülkemizde damızlık olarak üretilen ana arı ırkı kafkas arı ırkıdır. Kafkas ana arı üretim merkezleri Artvin-Macehal ve Ardahan-Posof ilçesinde olmaktadır. Buralarda üretilen ana arılar damızlık olarak satışı yapılmaktadır. Damızlık olma sebebi ise bu bölgenin farklı arı ırklarına ve ana arı ırklarına kapalı olmasıdır. Devlet tarafından buralar izole bölge olarak belirlenmiş olup, buralarda üretilen ana arılar damızlık olarak kullanılmaktadır.

Yukarıda anlatılan damızlık ana arının dışında üretim yapılıyorsa o zaman f1 ana arı yani melez ana arı olmaktadır. Örneği, Ardahan-Posof ilçesinden almış olduğunuz ana arıyı Sinop ilinde yine kafkas ana arı üretimi yapıyorsanız burada üretmiş olduğunuz ana arı ise melez ana arı olacaktır. Çünkü çiftleşen erkek arı kafkas ırkı olmayıp, farklı ırklar ile çiftleşme olacağı için doğal olarakta kafkas arısı melez arı olacaktır.

Melez ana arı konusunu bu şekilde açıklamış bulunmaktayız. Konuya eklemek istediğiniz veya yanlış bulduğunuz herhangi bir şey varsa YORUMLAR kısmından bizlere yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

F1 Ana Arı (Melez Ana Arı) Siparişi Vermek İçin TIKLAYIN…

guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Vuqr
Vuqr
18 Haziran 2019 18:14

Karniyol ana ari kafqaz arisi ile ciflesse iyimi olur kotumu?

Cengiz
Cengiz
07 Haziran 2017 15:26

Ana arılar çifleşme uçuşunu yapmış olarakmı gönderiliyor

Hamdullah Suphi Tanrıöver
Hamdullah Suphi Tanrıöver
24 Ağustos 2016 03:44

ben nereye yazdığımı unuttum admin abi şimdi ben hazır içi tam dolu 3-4 çıtalı kovan aldım diyelim kovanla gelen arıların cinsi kafkas diyelim – yada hangi cins koloniyle veriyorsanız. peki bu kovanın içine koloninin dışında bir cins ana arı koysak – yani içine italyan attık diyelim aynı kovandan üretilecek ana arıların cinsi ne olur? Esasen merak ettiğim bu cinsler birden bire kendiliğinden bir bölgede çıkmamışltır diye düşünüyorum..mutlaka başka cinslarle birleştirilip sonradan ırk adları konmuş olabilir mi? yani bizim örnekteki italyan-kafkas birleşimi sonrası, italyan ana arının yumurtasından çıkacak erkek ve işçi arıların cinsinin ne olacağı gibi yada larvasından elde edilecek ana… Read more »

serdar
serdar
26 Mayıs 2016 01:32

selamün aleyküm melez arı istiyorum ana muğla baba hatları kafkas bulma şansım varmı