F1 Ana Arı Ne Demek

11
F1 Ana Arı Ne Demek

Bugün sizlere bir çok amatör arıcımızın bilmediği f1 ana arı üzerine yazı yazacağız. F1 ana arı demek yani melez ana arı demek anlamına geliyor. Saf damızlık ana arılardan elde edilen ana arı üretime f1 ana arı denilmektedir.

Ülkemizde saf damızlık olarak üretilen kafkas ana arı, yığılca ana arı ve son zamanlarda üretimi yapılmaya başlanan anadolu ana arısıdır. Diğer ırklar olan italyan ana arı, karniyol ana arı ve belfast ana arı ırklarının ülkemizde saf olarak üretimi yapılmamaktadır. Peki o zaman bizim sitemizde satışı yapılan ana arılar neyin nesi diye aklınıza bir soru gelebilir. Sitemizde bulunan ana arıları tek tek incelerseniz göreceksiniz bütün damızlıkların nereden geldiğine dair bilgiler mevcuttur.

Konunun daha iyi anlaşılması için şu şekilde bir örnek verebiliriz; Saf kafkas ana arısı ülkemizde Artvin ilinin Macehal bölgesinde ve Ardahan ilinin Posof ilçesinde üretimi yapılmaktadır. Yani buradaki bütün ana arılar damızlıktır. Damızlık olması için izole bölgede olması ve çiftleşen erkek arınında kafkas erkek arı olmasıdır. İşte siz buradan elde edilen bir ana arıyı gittiğiniz Adana ilinde üretim yapmaya başladınız. Buradaki kafkas olarak getirmiş olduğunuz damızlık koloniden larva transfer yöntemi ile ana arı memesi yaparak o memelerden ana arı çıkmasını sağlayacaksınız. Bu memelerden çıkan ana arılar havada doğal olarak çiftleşerek farklı ırkların erkek arıları olan italyan, karniyol, belfast vb. arılar ile çiftleşerek arı üretimi yapmış oluyorsunuz. Bu şekilde üretilen ana arıya f1 ana arı denilmektedir.

Şunu unutmayınız ki, damızlık kafkas ana arıdan bölgesine göre f1 ana arı daha verimli olmaktadır. F1 ana arı ile çalışmanın mantığı zaten bala çalışmaktır. Yok siz ana arı üretimi yapacaksanız damızlık ana arılardan temin etmeniz gerekir. Bu temin ülkemizde olanları ülkemizden, olmayanları yurtdışından getirmek zorundasınız.

Yine f1 ana arı ne demek konu hakkında sorularınız olursa “Yorumlar” kısmından sormanız durumunda cevaplanacaktır.

guest

11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments