F1 Ana Arı Ne Demek?

F1 Ana Arı Ne Demek?

F1 Ana Arı Ne Demek?

Bugün sizlere bir çok amatör arıcımızın bilmediği f1 ana arı üzerine yazı yazacağız. F1 ana arı demek yani melez ana arı demek anlamına geliyor. Saf damızlık ana arılardan elde edilen ana arı üretime f1 ana arı denilmektedir.

Ülkemizde saf damızlık olarak üretilen kafkas ana arı, yığılca ana arı ve son zamanlarda üretimi yapılmaya başlanan anadolu ana arısıdır. Diğer ırklar olan italyan ana arı, karniyol ana arı ve belfast ana arı ırklarının ülkemizde saf olarak üretimi yapılmamaktadır. Peki o zaman bizim sitemizde satışı yapılan ana arılar neyin nesi diye aklınıza bir soru gelebilir. Sitemizde bulunan ana arıları tek tek incelerseniz göreceksiniz bütün damızlıkların nereden geldiğine dair bilgiler mevcuttur.

Konunun daha iyi anlaşılması için şu şekilde bir örnek verebiliriz; Saf kafkas ana arısı ülkemizde Artvin ilinin Macehal bölgesinde ve Ardahan ilinin Posof ilçesinde üretimi yapılmaktadır. Yani buradaki bütün ana arılar damızlıktır. Damızlık olması için izole bölgede olması ve çiftleşen erkek arınında kafkas erkek arı olmasıdır. İşte siz buradan elde edilen bir ana arıyı gittiğiniz Adana ilinde üretim yapmaya başladınız. Buradaki kafkas olarak getirmiş olduğunuz damızlık koloniden larva transfer yöntemi ile ana arı memesi yaparak o memelerden ana arı çıkmasını sağlayacaksınız. Bu memelerden çıkan ana arılar havada doğal olarak çiftleşerek farklı ırkların erkek arıları olan italyan, karniyol, belfast vb. arılar ile çiftleşerek arı üretimi yapmış oluyorsunuz. Bu şekilde üretilen ana arıya f1 ana arı denilmektedir.

Şunu unutmayınız ki, damızlık kafkas ana arıdan bölgesine göre f1 ana arı daha verimli olmaktadır. F1 ana arı ile çalışmanın mantığı zaten bala çalışmaktır. Yok siz ana arı üretimi yapacaksanız damızlık ana arılardan temin etmeniz gerekir. Bu temin ülkemizde olanları ülkemizden, olmayanları yurtdışından getirmek zorundasınız.

Yine f1 ana arı ne demek konu hakkında sorularınız olursa “Yorumlar” kısmından sormanız durumunda cevaplanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ana Arı Üretiminde Koloni Seçimi başlıklı makalemizde ana arı koloni seçimi ve ana arı seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. nihat Yanık dedi ki:

    F1’in tanımlaması yanlış yapılmış. Önce F0 dan başlayalım. F0 vahşi olan ve doğal habitatında yaşayandır. F0 ların doğal habitatından bir şekilde toplanıp, yapay ortama adaptasyonu yapılıp, üretilerek alınan ilk yavrularına F1 denilir. F1 lerin yavrularına da F2 denilir. Bu böyle devam eder, gider. F0 olmayan farklı ırkların melezlenmesi sonucu çıkan yavrular asla F1 olamaz. Çünkü ebeveynler zaten F0 değil ve yapay ortamda yani kovanlarda çaprazlanmaktalar !

  2. askin dedi ki:

    İyi gunler ben mugla milasdanim ben bu isde yeniyim 3tane ogulla basladim bes senede 200gecdim qllahima cok sukur ama benim elimdeki ariyi bu sene katta yani 2 kata cikaramadim cikanlarda 1 katta emzik yapmaya pasladi onun icin italyan ari irkina donmek istiyorum ama italyan ari irki cam sezonunda camdan bal getiriyormu onu bilmiyorum bilgilensirirseniz sevinirim

BİR YORUM YAZ