Paket Arının Normal Kovan Aktarımı

Paket Arının Normal Kovan Aktarımı

Arı alan müşterilerimiz için paket arıların normal kovana nasıl aktarmaları gerektiği konusunda bir video çekimi yaptık. Videoya geçmeden önce almış olduğunuz paket arılardan dikkat etmeniz gereken bir kaç maddeyi yazmak istiyoruz;

1) Arıları aldığınız gibi aktarmaya kalmayın ve arılar yoldan geldiği için çok sert olur direk üzerinize saldırır. Plastik kutu da alsanız normal ahşap kutuda alsanız bir gün sonra arıya elleyin.

2) Arıları aktarırken çok vakit kaybetmeyin ve çerçevelere saatlerce bakmayın arılar zaten yoldan geldiği için çok fazla rahatsız olacaklardır. 1 hafta üzerinden geçsin akabinde rahat rahat kontrolünü yaparsınız.

3) Bir çoğu arıyı almadan koştura koştura arılığa gidip ana arı kontrolü yapma gereği duyuyor. Korkmayın ana arı olmadığı o zaman biz yardımcı oluyoruz. Her baktığınızda ana arıyı göremezsiniz. Eğer arı dışarıdan polen getiriyorsa ve verdiğiniz şurubu yiyorsa arının ana arısı vardır. Anayı görmek için kendiniz çok zorlamayın.

Yine paket arı hakkında sorularınız olursa aşağıya yazarsanız her şekilde yardımcı olamaya çalışıyoruz. Yukarısını okuyduysanız aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sakin Arı Irkı başlıklı makalemizde sakin ana arı, sakin arı ve sakin arı ırkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Adnan Akturan dedi ki:

  Selamlar,
  6 adet paket arıyı dün itibariyle teslim aldık.Arıları ariligimizda aktarmayı yapacağımız kovanların yanına yerleştirip deliklerini açtık. Hava biraz soğuktu. 2 saat kadar sonra kontrol edince deliklerin ön tarafında bir kaç ölü ari gördük.Aktarmayı yarın öğlen yapacağız.
  1-Burada hava biraz soğuk, tahminen 13-14 derece civarında,soguktanAri zarar gorurmu?
  2-aldığım arılar 6 çerçeveli.havalar normal giderse haziran ayı başına kadar ari mevcudu ne olur? Haziran başında kestaneler çiçek açmaktadır burada ve kestaneye bal üretimi için hazır olmasını istiyorum. bunun için ne önerirsiniz?

  1. Admin dedi ki:

   Adnan Akturan,
   1) eğer plastik kutuların içinde ise üstünü eski halı veya çuval ile kapatın ama yine yanlardaki havalandırma yerlerinden hava alsın kapatmayın!
   2) arılar kata çıkacaktır tamamen. Şurup beslemesi yapın bir kaç günde bir arılar çoğaldıkça petek ilavesi yapın.

 2. İbrahim cetin dedi ki:

  Hocam elınızde lugistica ırkı arı var mı ıtalyan çeşidi ama ıtalyandan bıraz daha buyuk

  1. Admin dedi ki:

   İbrahim cetin, italyan ana arı ırklarımız vardır. Ama paket arı olarak italyan arı satışımız yoktur.

 3. Ahmet dedi ki:

  Ana arı çiftleştirme kutusunda arı alabilir miyiz ?
  Polenleme için kullanacağım

  1. Admin dedi ki:

   Ahmet, malesef o şekilde arı ve ana arı satışımız yoktur normal paket arı kovanlarından alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ