Paket Arının Normal Kovan Aktarımı

16

Arı alan müşterilerimiz için paket arıların normal kovana nasıl aktarmaları gerektiği konusunda bir video çekimi yaptık. Videoya geçmeden önce almış olduğunuz paket arılardan dikkat etmeniz gereken bir kaç maddeyi yazmak istiyoruz;

1) Arıları aldığınız gibi aktarmaya kalmayın ve arılar yoldan geldiği için çok sert olur direk üzerinize saldırır. Plastik kutu da alsanız normal ahşap kutuda alsanız bir gün sonra arıya elleyin.

2) Arıları aktarırken çok vakit kaybetmeyin ve çerçevelere saatlerce bakmayın arılar zaten yoldan geldiği için çok fazla rahatsız olacaklardır. 1 hafta üzerinden geçsin akabinde rahat rahat kontrolünü yaparsınız.

3) Bir çoğu arıyı almadan koştura koştura arılığa gidip ana arı kontrolü yapma gereği duyuyor. Korkmayın ana arı olmadığı o zaman biz yardımcı oluyoruz. Her baktığınızda ana arıyı göremezsiniz. Eğer arı dışarıdan polen getiriyorsa ve verdiğiniz şurubu yiyorsa arının ana arısı vardır. Anayı görmek için kendiniz çok zorlamayın.

Yine paket arı hakkında sorularınız olursa aşağıya yazarsanız her şekilde yardımcı olamaya çalışıyoruz. Yukarısını okuyduysanız aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

guest
16 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Orhan
Orhan
13 Mart 2021 22:51

Arı tasıma kutusu almak istiyorum bilgi alablilirmiyim

memo
memo
07 Mayıs 2020 21:58

karaman merkeze ikinci el kovanla gönderim varmı kaç tl

memo
memo
07 Mayıs 2020 21:57

karaman merkeze ikinci el kovanla kaç tl ye gönderim yapılıyor mu

sedat
sedat
18 Nisan 2019 14:05

Arıyı akşam teslim aldığımızda kovana nakletmek için sabahı beklemeli mi yiz yoksa gece naklede bilir mi yiz.(burada hala geceleri biraz soğuk olmakta)

Nizamettin
Nizamettin
15 Kasım 2018 21:26

Paket arı teslimat yerlerinde Trabzona adrese teslim varmıdır

Ahmet
Ahmet
26 Mayıs 2018 22:32

Ana arı çiftleştirme kutusunda arı alabilir miyiz ?
Polenleme için kullanacağım

İbrahim cetin
İbrahim cetin
10 Mayıs 2018 04:44

Hocam elınızde lugistica ırkı arı var mı ıtalyan çeşidi ama ıtalyandan bıraz daha buyuk

Adnan Akturan
Adnan Akturan
22 Nisan 2018 04:11

Selamlar,
6 adet paket arıyı dün itibariyle teslim aldık.Arıları ariligimizda aktarmayı yapacağımız kovanların yanına yerleştirip deliklerini açtık. Hava biraz soğuktu. 2 saat kadar sonra kontrol edince deliklerin ön tarafında bir kaç ölü ari gördük.Aktarmayı yarın öğlen yapacağız.
1-Burada hava biraz soğuk, tahminen 13-14 derece civarında,soguktanAri zarar gorurmu?
2-aldığım arılar 6 çerçeveli.havalar normal giderse haziran ayı başına kadar ari mevcudu ne olur? Haziran başında kestaneler çiçek açmaktadır burada ve kestaneye bal üretimi için hazır olmasını istiyorum. bunun için ne önerirsiniz?