Arı Alacakların Dikkatine..!

17

Bildiğiniz üzere sitemiz üzerinden paket arı olarak arı satışımız vardır. Yani çerçeve usulu Türkiye’nin bir çok noktasına il ve ilçe merkezlerine arı teslimatı yapmaktayız. Satılık arı ile ilgili olarak ilanımız görmek için https://www.anaari.gen.tr/satilik-ari/ burada bulunan yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi burada size arı satın aldınız ve bu aşamadan sonra dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda bilgi vereceğiz.

1) Bizim çalışma sistemimiz Türkiye’nin bir çok noktasından almış olduğumuz arı siparişlerini belirli noktalardan teslim ediyoruz. O yüzden dolayı kişiye özel teslimat tarihi vermiyoruz. Bir çok müşterimiz her gün arayıp benim arım nerede kaldı veya ne zaman geliyorsunuz gibi sürekli sorular sormaktadır. Biz zaman zaman arıların teslimatı konusunda SMS’ler atarak bilgi veriyoruz. Tabi ki bizden ilk defa alışveriş yapan kişiler ise güven sorunu yaşadığı için bir kaç gün geç kalınca hemen korkup acaba kandırıldık gibi düşüncelere kapıldığından dolayı hak veriyoruz. Ama biz almış olduğumuz bütün siparişleri teslim etmek zorundayız ve ediyoruz. Bu teslimat süreleri hava şartlarına bağlı olarak değişir. Örneğin, Ege bölgesine Mart sonu gibi teslim ederken bir Erzurum iline ise Nisan sonu gibi teslim etmemiz gerekir. Çünkü Erzurum ilinde Nisan ayının 15 ine kadar yüksek tepelerde kar olduğu için ve hala soğuklar devam ettiği için bir sıcak bölgeden getirdiğimiz arılar burada şok geçirerek toplu yavru üşütmeleri yaşamaktadır.

2) Arıların dağıtımını yaparken bir bölgeye dağıtıma çıktığımızda burada bulunan arıcılarımız arıların gerekli teslim zamanında almadığı için bizim bir sonraki noktaya dağıtım için geçmemizi geçiktirdiği için bir sonraki noktada alacak olan kişiler doğal olarak geç almış oluyor.

3) Hava şartlarına bağlı olarak dağıtım yapıyoruz ve Nisan ayı içinde teslim ederiz. Lakin, bir hafta yağmur yağdığı zaman Nisan 15’inde teslim etmemiz gereken arı Nisanın 22’sini bulabiliyor. O yüzden dolayı arı nerde kaldı demeden önce hava durumuna bakarak değerlendirin. Zaten aynı arı bizde çalışıyor ve o şekilde gelecek. Arının size erken veya geç gelmesi bir şey değiştirme geç gelen arı hatta mevcut olarak daha iyi olacaktır.

4) Arıların mevcudu konusunda ise sitemizde belirtilen yoğunlukta olur ama arı bizim bulunduğumuz yerde 6 çerçevelik arı tamamen çerçeveleri kaplar iken aynı arı Rize iline gittiği zaman geri çekilip 4-5 çerçeveye düşebiliyor. Çünkü bizim bulunduğumuz yerdeki sıcaklık ile arıların gittiği yerdeki sıcaklık farkından dolayı arılar çekilip kış moduna giriyor. Havalar ısınmaya başladığı zaman aynı şekilde arılar yine yoğun bir şekilde çerçeveleri kaplayacaktır.

5) Arılar size geldiği zaman uzun yoldan geldiği için ilk etapta biraz sert ve saldırır. Çünkü arılar en az 12 saatlik yoldan geldiği için yolda gelirken strese girip sinirleniyorlar ve doğal olarak arılar saldırgan oluyor. Bir kaç gün sonra arılar normal çalışma düzenine oturduğu zaman sakinleşir.

6) Arılar taşıma esnasında strese girdiği için genel olarak çerçevelerde bulanan balları tüketiyorlar. Örneğin, arılar körük ile duman verdiğinizde arılar yangın var edasıyla kursaklarına bal doldurarak kaçıp gideceklerini düşünerek kendilerini hazırlarlar. Bu şekilde kursaklarını dolduran arılar ise sakinleşir. Aslında arıları duman değil karınları doyduğu için sakinleşiyorlar. O yüzden dolayı arılar taşıma esnasında stres yaparak kovandaki balın tüketirler. Kovanı açtığınızda biraz bal azalması olacaktır bunun sebebi ise arıların yolculuk yapmasından kaynaklanır. Normal olarak her arıda ortalama iki çerçeve ballı petek olur.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar arıları teslim alırken bilmeniz gereken noktalardır. Yine yukarıda saydığımız faktörlerin dışında farklı bir durum oluyorsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yazarak çözüm bulmaya çalışalım. Yine arı satın alacak olan kişiler sitemizde bulunan PAKET ARI SİPARİŞ FORMU‘nu doldurarak bize ulaştırabilirler.

Burada yazılanlar güncel olmayabilir. Güncel arı satışı ilanımızı gitmek için TIKLAYIN…



guest
17 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İbrahim
İbrahim
02 Mart 2019 01:54

Uşak veya Denizli Çivril tarafına ne zaman gelceniz paket arı almak istiyorum bilgilendir

Saffet
Saffet
02 Haziran 2018 02:29

Siz sinop tamı bulunuyorsunuz ben kendim gelip alsam yardımcı olurmusunuz

saffet
saffet
01 Haziran 2018 03:17

merhaba . Kastamonu ya gelecekmisiniz acaba yada yakın çevre illere ben 2 kovan paket arı almak istiyorum çok geç kaldım ama. bilgi verirseniz sevinirim.

Akif
Akif
26 Mayıs 2018 20:43

Merhaba ben Azerbaycandan italyan ana arı ve 4 cercive arı sipariş etmek istiyorum. Nasıl yapa bilirim

mustafa tuncay dilek
mustafa tuncay dilek
20 Mayıs 2018 17:27

merhaba ben çanakkale de yaşıyorum. 9 çerçeveli ve anadolu ana arısıyla beraber kargo dahil ücreti ne olur ,muhsin hocanın kitabıyla berabner

Ömer
Ömer
15 Nisan 2018 12:33

Edirne bölgesine dağıtımınız yapıldı mı veya sipariş dönemi geçti mi. Şu anda sipariş verebiliyor muyuz?

niyazi
niyazi
10 Nisan 2018 11:26

merhabalar ben geçenlerde konya dan paket arı satın almıstım yeniden almak istiyorum tekrar satışınız var mı

Fatih Rize
Fatih Rize
07 Nisan 2018 17:37

Şu anda paket arı şiparişi alıyor musunuz. Ben Rizedeyim ve 1 adet Kaskas arı şiparişi vermek istiyorum. Daha önce de almıştın fakat o zamanlar önceden şipariş vermek gerekiyordu şimdi de öyle mi acaba?

Hasan54
Hasan54
25 Mart 2018 00:48

Mail i aldım