Ana Arı Değiştirme Zamanı

Ana Arı Değiştirme Zamanı

Bütün arıcılar için bilinmesi gereken önemli bir konudur. Ana arının belirli dönem ve tarihlerde değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle arı çoğaltmak veya yaşlı ana arıları değiştirme zamanı gelince bilin ki ana arı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Arı Çoğaltmak Amaçlı Ana Arı Değişimi; ilkbahar mevsimi ile birlikte artık arıları hızlı bir şekilde çoğalmaya başladığı zamanlarda arılarınız 7-8-9 çerçeveye çıkınca arıları ikiye bölme veya 2-3 çerçeve ayırarakta bölme işlemi yapabilirsiniz. Hem seneye arınız olur, hemde mevsim iyi giderse o arılardan bal bile alabilirsiniz. Bu şekilde bölme yaptığınız zamanlarda elinizde muhtemelen ana arı olmayacaktır. Hazır çiftleşmiş ana arı satın alarak bölmüş olduğunuz bu arılara ilkbahar ve sonbahar döneminde verebilirsiniz.

Yaşlı Ana Arıların Değişimi; 2-3 yıl sonra ana arılar yaşlandığı için artık değişim zamanı gelmiştir. Bu şekilde ana arıların değişimi yine ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. Bu şekilde ana arı değişimi yapmadan önce eski anayı iki veya üç gün önce öldürerek kovanın anasız kalma hissini vererek yeni ana arıyı kafes ile bırakabilirsiniz. Kafes iki gün durduktan sonra kek kısmını açıp işçi arılar tarafından kafes ağzındaki kekin çıkarılarak ana arının kabul etmesini bekleriz. Bu şekilde kafesin içinden çıkan yeni genç ana arı artık o kovanın kraliçesi olmuş olur. Eski anaya nazaran daha iyi yumurta atacak ve sezona güçlü bir mevcud ile giriş yapacaktır. Eğer sonbaharda değiştirdiyseniz kışa güçlü girerek ilkbaharda kayıpsız bir şekilde atlatmış oluruz.

Bu şekilde ana arı verecek olanlar tabi ki bölgeniz için en uygun ana arı ırkını belirlemeniz gerekir. Sıcak bir bölge de iseniz sıcak bir iklime has ana arı almanız gerekir. Rakım ve hava şartları olarak yüksek bir yerde iseniz ona göre bir ırk seçmeliyiz. Bu konuda bilgi almak için öncelik çevrenizdeki arıcılar olmalıdır. Ayrıca bize bölgeniz hakkında aşağıda bulunan yorumla kısmında gerekli bilgiler verirseniz bizlerde cevap yazmaktayız. Ana arı değişim zamanı hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmından sorunuz.


Bir önceki yazımız olan Melez Karniyol Ana Arı başlıklı makalemizde melez ana arı ve melez karniyol ana arı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. H. Coşkun Saygılı dedi ki:

  Yer Hekimhan /Malatya, Yukseklim 1400-1600 metre, Bitki ortusu Kaysi, Mese, Keven, Kekik v.b. hangi cins ana ari kullanmaliyim. Ana ari gonderme zamaniniz nedir.
  Paket ari 4 kutu alirsak Hekimhana getirirmisiniz? Ne zaman getirirsiniz.

  1. Admin dedi ki:

   H. Coşkun Saygılı, bölgeniz ve yeriniz için kafkas arısı uygundur. Paket arı sipariş formunu doldurup gönderin getiririz.

 2. Sezai Düzgit dedi ki:

  Arıcılığa yeni başladım 6 kovanım var.10 kovan daha almak istiyorum. Beykoz da arılarım. akasya ıhlamur ve kestane karışımı olan yerde tutuyorum arıları. Müsadenizle bir kaç sorum olacak cevap verebilirseniz sevinirim. 1 hazirana kadar sizden almayı düşündüğüm kovanlarda kaç çıtalık arı almam gerekirki, bir kovanda 20 çıta arı 1 hazirana kadar elde edebileyim. Tabi herşey normal şartlar altında giderse. Birde bu yörede hangi tür arı cinsini ve ana arı cinsini tavsiye edersiniz?

  1. Admin dedi ki:

   Sezai Düzgit, ortalama 8-9 çerçeveli arı almanız durumunda Haziran ayında bu arı kata çıkmış olacaktır fazlasıyla. Kafkas ve karniyol melezleri bölgeniz için uygundur.

 3. H. Coşkun Saygılı dedi ki:

  Hekimhan teslimi yapiyormusunuz ????

  1. Admin dedi ki:

   H. Coşkun Saygılı, kapı teslimi olarak değilde belirli noktalardan teslimatımız vardır.

 4. H. Coşkun Saygılı dedi ki:

  Admin kapi tesliminden bahseden yok. Hekimhan kazasi teslimatiniz varmi yokmu ?

  1. Admin dedi ki:

   H. Coşkun Saygılı, teslimatımız vardır.

 5. Rasim Yaşar dedi ki:

  Yer Çanakkale rakım 200 civarı. Çayır bitkileri ve karaçalı ağırlıklı. Hangi cins ana almam lazım. Birde 7-8 çıta arıya ana kabul ettirebilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Rasim Yaşar, kabul ettirebilirsiniz ama ideali 4-5 çerçeve olması daha iyi olur. Hatta çerçeve olarak daha az olursa başarı oranı artar.

 6. Rasim yasar dedi ki:

  Çanakkale rakım 200 civarı hangi cins ana almalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Rasim yasar, italyan veya belfast arı ırkları ile çalışabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ