Ana Arı Değiştirme Zamanı

Ana Arı Değiştirme Zamanı

Bütün arıcılar için bilinmesi gereken önemli bir konudur. Ana arının belirli dönem ve tarihlerde değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle arı çoğaltmak veya yaşlı ana arıları değiştirme zamanı gelince bilin ki ana arı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Arı Çoğaltmak Amaçlı Ana Arı Değişimi; ilkbahar mevsimi ile birlikte artık arıları hızlı bir şekilde çoğalmaya başladığı zamanlarda arılarınız 7-8-9 çerçeveye çıkınca arıları ikiye bölme veya 2-3 çerçeve ayırarakta bölme işlemi yapabilirsiniz. Hem seneye arınız olur, hemde mevsim iyi giderse o arılardan bal bile alabilirsiniz. Bu şekilde bölme yaptığınız zamanlarda elinizde muhtemelen ana arı olmayacaktır. Hazır çiftleşmiş ana arı satın alarak bölmüş olduğunuz bu arılara ilkbahar ve sonbahar döneminde verebilirsiniz.

Yaşlı Ana Arıların Değişimi; 2-3 yıl sonra ana arılar yaşlandığı için artık değişim zamanı gelmiştir. Bu şekilde ana arıların değişimi yine ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. Bu şekilde ana arı değişimi yapmadan önce eski anayı iki veya üç gün önce öldürerek kovanın anasız kalma hissini vererek yeni ana arıyı kafes ile bırakabilirsiniz. Kafes iki gün durduktan sonra kek kısmını açıp işçi arılar tarafından kafes ağzındaki kekin çıkarılarak ana arının kabul etmesini bekleriz. Bu şekilde kafesin içinden çıkan yeni genç ana arı artık o kovanın kraliçesi olmuş olur. Eski anaya nazaran daha iyi yumurta atacak ve sezona güçlü bir mevcud ile giriş yapacaktır. Eğer sonbaharda değiştirdiyseniz kışa güçlü girerek ilkbaharda kayıpsız bir şekilde atlatmış oluruz.

Bu şekilde ana arı verecek olanlar tabi ki bölgeniz için en uygun ana arı ırkını belirlemeniz gerekir. Sıcak bir bölge de iseniz sıcak bir iklime has ana arı almanız gerekir. Rakım ve hava şartları olarak yüksek bir yerde iseniz ona göre bir ırk seçmeliyiz. Bu konuda bilgi almak için öncelik çevrenizdeki arıcılar olmalıdır. Ayrıca bize bölgeniz hakkında aşağıda bulunan yorumla kısmında gerekli bilgiler verirseniz bizlerde cevap yazmaktayız. Ana arı değişim zamanı hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmından sorunuz.


Bir önceki yazımız olan Melez Karniyol Ana Arı başlıklı makalemizde melez ana arı ve melez karniyol ana arı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. H. Coşkun Saygılı dedi ki:

  Yer Hekimhan /Malatya, Yukseklim 1400-1600 metre, Bitki ortusu Kaysi, Mese, Keven, Kekik v.b. hangi cins ana ari kullanmaliyim. Ana ari gonderme zamaniniz nedir.
  Paket ari 4 kutu alirsak Hekimhana getirirmisiniz? Ne zaman getirirsiniz.

  1. Admin dedi ki:

   H. Coşkun Saygılı, bölgeniz ve yeriniz için kafkas arısı uygundur. Paket arı sipariş formunu doldurup gönderin getiririz.

 2. Sezai Düzgit dedi ki:

  Arıcılığa yeni başladım 6 kovanım var.10 kovan daha almak istiyorum. Beykoz da arılarım. akasya ıhlamur ve kestane karışımı olan yerde tutuyorum arıları. Müsadenizle bir kaç sorum olacak cevap verebilirseniz sevinirim. 1 hazirana kadar sizden almayı düşündüğüm kovanlarda kaç çıtalık arı almam gerekirki, bir kovanda 20 çıta arı 1 hazirana kadar elde edebileyim. Tabi herşey normal şartlar altında giderse. Birde bu yörede hangi tür arı cinsini ve ana arı cinsini tavsiye edersiniz?

  1. Admin dedi ki:

   Sezai Düzgit, ortalama 8-9 çerçeveli arı almanız durumunda Haziran ayında bu arı kata çıkmış olacaktır fazlasıyla. Kafkas ve karniyol melezleri bölgeniz için uygundur.

 3. H. Coşkun Saygılı dedi ki:

  Hekimhan teslimi yapiyormusunuz ????

  1. Admin dedi ki:

   H. Coşkun Saygılı, kapı teslimi olarak değilde belirli noktalardan teslimatımız vardır.

 4. H. Coşkun Saygılı dedi ki:

  Admin kapi tesliminden bahseden yok. Hekimhan kazasi teslimatiniz varmi yokmu ?

  1. Admin dedi ki:

   H. Coşkun Saygılı, teslimatımız vardır.

 5. Rasim Yaşar dedi ki:

  Yer Çanakkale rakım 200 civarı. Çayır bitkileri ve karaçalı ağırlıklı. Hangi cins ana almam lazım. Birde 7-8 çıta arıya ana kabul ettirebilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Rasim Yaşar, kabul ettirebilirsiniz ama ideali 4-5 çerçeve olması daha iyi olur. Hatta çerçeve olarak daha az olursa başarı oranı artar.

 6. Rasim yasar dedi ki:

  Çanakkale rakım 200 civarı hangi cins ana almalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Rasim yasar, italyan veya belfast arı ırkları ile çalışabilirsiniz.

 7. Ali ünlü dedi ki:

  Mrb.. 3. paket arı alsam. Amasyanın Taşova köyleri rakım 690-750 civarı hangi ırk ile çalışmamı önerirsiniz bana ?

  1. Admin dedi ki:

   Ali ünlü, kafkas veya belfast ile çalışabilirsiniz.

 8. İlkay kaygısız dedi ki:

  Zonguldaktan yazıyorum yazları 20-30 derece sıcaklık olur kışlarıda an fazla -2dereceye kadar düşer kestane balı üretimi hapılır hangi ırk arı önerirsiniz

  1. Admin dedi ki:

   İlkay kaygısız, karniyol ana arı ırkı ile çalışma yapabilirsiniz.

   1. İlkay kaygısız dedi ki:

    Bu ay sipariş verdiğimizde arılar nezaman elimize ulaşır kacgğnde gelir

    1. Admin dedi ki:

     İlkay kaygısız, ana arıların gönderim Nisan 10-15 gibi sipariş listesine göre verilecektir.

     1. İlkay kaygısız dedi ki:

      Paket arı siparişi için
      Ana arı istemiyorm

     2. Admin dedi ki:

      İlkay kaygısız, paket arı dağıtımları Nisan 1 ile başlayıp 20 Nisan aralığında teslim edilecektir. Paket arı için sorularınızı buradan sorunuz… https://www.anaari.gen.tr/paket-ari-siparisi/

 9. Emin dedi ki:

  kışa girerken 9 çıta arı varı vardı,.24 şubatta arılığa gittim 2 kolonide ana arı var fakat bir avuç işçi arı yok, arılar sayılacak kadar az, keki de yememişler nedenini öğrenmek istiyorum. Selam ve saygılar.

  1. Admin dedi ki:

   Emin, o arı mevcut kaybetmiş ya ana arı da sorun yada bir hastalık olabilir. Kovanı daraltın 2 çerçeve kalacak şekilde sıkıştırın.

 10. engin dedi ki:

  istanbul sarıyer sizden geçen sene kafkas arı almıştık bu sende almayı düşünüyorum paket arıları teslim alırken 1 adet de ana arı almamamız mümkünmü

  1. Admin dedi ki:

   engin, malesef paket arılar ile ana arı getiremeyiz. Ana arı üretimi noktamız farklı yerdedir. Ana arı için sitemizdeki ana arı sipariş formunu doldurup gönderin lütfen. https://www.anaari.gen.tr/ana-ari-siparisi/

 11. yusuf dedi ki:

  kolay gelsin ismim yusuf ankara kızılcahamam yakakaya köyünde yerimiz arı almak istiyorum hangi ırk tavsiye edersiniz birde dagıtım noktanız lazım teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   yusuf, kafkas ve belfast arı ırkları ile çalışabilirsiniz.

 12. Hasan dedi ki:

  Paket arı gonderilirken anaari kafestemi oluyor. Ari paketlendikten kac gun sonra bana ulasir. Yeteri kadar havalandirmasi var mi. Kafestemi değilse nakil esnasında anaari kaybı nasıl telafi ediliyor. Sipariş arının anası yoksa büyük ihtimal erkeğe kaçar$. Yerim ordu merkezi.

  1. Admin dedi ki:

   Hasan, ana arı normal çerçeveler üzerinden oluyor normal arılar gibi. Ana arı kaybı ve arı kayıplarını biz karşılıyoruz. Arıları kendimiz getirip elde teslimat yapıyoruz belirli noktalardan. Paket arı için buraya bakınız. https://www.anaari.gen.tr/satilik-ari/

 13. selman dedi ki:

  kütahya şaphane ilçesi üçbaş köyü ilk defa arıcılık yapmak ve öğrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz.selman 0543 818 8552
  1- hangi ırktan almalıyım
  2- yanyana farklı cis arıların durabilirmi zararı varmı.
  3-farklı cins ana arı başka cins arılara analık yapabilirmi. örneğin karniyol ana ç kafka arılarına analık yapabilirmi .

  1. Admin dedi ki:

   selman,
   1) kafkas ve karniyol arı ırkı alabilirsiniz.
   2) Farklı ırkla ile yanyana çalışabilirsiniz.
   3) Farklı ırktaki ana arıları farklı ırkttakı arılara verebilirsiniz sorun olmaz.

 14. Namiq dedi ki:

  Salam.Azerbaycan Baki seherine gondere bilersiniz ana ari? +9940503404354 karniyol ve qavqaz ana arisi

  1. Admin dedi ki:

   Namiq, yurt dışına ana arı gönderimimiz yoktur. Türkiye’de bulunan il sınırlarındaki yerlere gelerek alıp kendiniz götürebilirsiniz.

 15. usta dedi ki:

  bulunduğum yer 800 rakımlı kestane ve orman gülü çok yaygın kışlar soğuk olabilir hangi ırkı öneririsiniz uysallık önemli benim için

  1. Admin dedi ki:

   usta, anadolu ve kafkas ana arı ırkları ile çalışma yapabilirsiniz.

 16. Arzuman dedi ki:

  Selam merhaba nasilsiniz? Iğdır ilçesine teslim varmi?

  1. Admin dedi ki:

   Arzuman, o tarafta Erzurum – Erzincan ve Kars iline kadar teslimatımız bulunmaktadır.

 17. Çetin dedi ki:

  Paket arılardan Karniyol ana arısı kovanda yok. Benden mi kaynaklandı bilemedim. 1 Karniyol ana arıya ihtiyacım var. Sorunu çözebilir miyiz?

  1. Admin dedi ki:

   Çetin, ana arı bir kaç gün sonra arılar normal düzenine girince tekrar bi kontrol edin yine göremez ve olmadığına kesin kanaat getirince iletişim formundan bize yazın gönderelim.

   1. Çetin dedi ki:

    Teşekkürler

 18. Cengiz uçar dedi ki:

  Ana arılarını aldım fakat 1 adet eksik gelmiş eksik olan ana arım nezaman elime geçer

  1. Admin dedi ki:

   Cengiz uçar, eksik paketlenmiş en kısa zamanda o ana arı da kargoya verilecektir.

 19. Mehmet ŞİMŞEK dedi ki:

  2 adet ana arı alsam en erken ne zaman gönderir siniz

  1. Admin dedi ki:

   Mehmet ŞİMŞEK, 2 ve 3 günde bir ana arı kagroya vermekteyiz.

 20. Necdet KILINÇ dedi ki:

  tokat merkez için hangi arı ırkı uygun
  rakım 640
  yerleşke ova yayla değil

  1. Admin dedi ki:

   Necdet KILINÇ, belfast ve anadolu ana arı ırkları ile çalışabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ