Ana Arı Değiştirme Zamanı

49

Bütün arıcılar için bilinmesi gereken önemli bir konudur. Ana arının belirli dönem ve tarihlerde değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle arı çoğaltmak veya yaşlı ana arıları değiştirme zamanı gelince bilin ki ana arı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Arı Çoğaltmak Amaçlı Ana Arı Değişimi; ilkbahar mevsimi ile birlikte artık arıları hızlı bir şekilde çoğalmaya başladığı zamanlarda arılarınız 7-8-9 çerçeveye çıkınca arıları ikiye bölme veya 2-3 çerçeve ayırarakta bölme işlemi yapabilirsiniz. Hem seneye arınız olur, hemde mevsim iyi giderse o arılardan bal bile alabilirsiniz. Bu şekilde bölme yaptığınız zamanlarda elinizde muhtemelen ana arı olmayacaktır. Hazır çiftleşmiş ana arı satın alarak bölmüş olduğunuz bu arılara ilkbahar ve sonbahar döneminde verebilirsiniz.

Yaşlı Ana Arıların Değişimi; 2-3 yıl sonra ana arılar yaşlandığı için artık değişim zamanı gelmiştir. Bu şekilde ana arıların değişimi yine ilkbahar ve sonbahar mevsimidir. Bu şekilde ana arı değişimi yapmadan önce eski anayı iki veya üç gün önce öldürerek kovanın anasız kalma hissini vererek yeni ana arıyı kafes ile bırakabilirsiniz. Kafes iki gün durduktan sonra kek kısmını açıp işçi arılar tarafından kafes ağzındaki kekin çıkarılarak ana arının kabul etmesini bekleriz. Bu şekilde kafesin içinden çıkan yeni genç ana arı artık o kovanın kraliçesi olmuş olur. Eski anaya nazaran daha iyi yumurta atacak ve sezona güçlü bir mevcud ile giriş yapacaktır. Eğer sonbaharda değiştirdiyseniz kışa güçlü girerek ilkbaharda kayıpsız bir şekilde atlatmış oluruz.

Bu şekilde ana arı verecek olanlar tabi ki bölgeniz için en uygun ana arı ırkını belirlemeniz gerekir. Sıcak bir bölge de iseniz sıcak bir iklime has ana arı almanız gerekir. Rakım ve hava şartları olarak yüksek bir yerde iseniz ona göre bir ırk seçmeliyiz. Bu konuda bilgi almak için öncelik çevrenizdeki arıcılar olmalıdır. Ayrıca bize bölgeniz hakkında aşağıda bulunan yorumla kısmında gerekli bilgiler verirseniz bizlerde cevap yazmaktayız. Ana arı değişim zamanı hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmından sorunuz.

ana-ari

49 Yorumlar

 1. Paket arılardan Karniyol ana arısı kovanda yok. Benden mi kaynaklandı bilemedim. 1 Karniyol ana arıya ihtiyacım var. Sorunu çözebilir miyiz?

 2. bulunduğum yer 800 rakımlı kestane ve orman gülü çok yaygın kışlar soğuk olabilir hangi ırkı öneririsiniz uysallık önemli benim için

  • Namiq, yurt dışına ana arı gönderimimiz yoktur. Türkiye’de bulunan il sınırlarındaki yerlere gelerek alıp kendiniz götürebilirsiniz.

 3. kütahya şaphane ilçesi üçbaş köyü ilk defa arıcılık yapmak ve öğrenmek istiyorum yardımcı olurmusunuz.selman 0543 818 8552
  1- hangi ırktan almalıyım
  2- yanyana farklı cis arıların durabilirmi zararı varmı.
  3-farklı cins ana arı başka cins arılara analık yapabilirmi. örneğin karniyol ana ç kafka arılarına analık yapabilirmi .

  • selman,
   1) kafkas ve karniyol arı ırkı alabilirsiniz.
   2) Farklı ırkla ile yanyana çalışabilirsiniz.
   3) Farklı ırktaki ana arıları farklı ırkttakı arılara verebilirsiniz sorun olmaz.

 4. Paket arı gonderilirken anaari kafestemi oluyor. Ari paketlendikten kac gun sonra bana ulasir. Yeteri kadar havalandirmasi var mi. Kafestemi değilse nakil esnasında anaari kaybı nasıl telafi ediliyor. Sipariş arının anası yoksa büyük ihtimal erkeğe kaçar$. Yerim ordu merkezi.

 5. kolay gelsin ismim yusuf ankara kızılcahamam yakakaya köyünde yerimiz arı almak istiyorum hangi ırk tavsiye edersiniz birde dagıtım noktanız lazım teşekkürler.

 6. istanbul sarıyer sizden geçen sene kafkas arı almıştık bu sende almayı düşünüyorum paket arıları teslim alırken 1 adet de ana arı almamamız mümkünmü

 7. kışa girerken 9 çıta arı varı vardı,.24 şubatta arılığa gittim 2 kolonide ana arı var fakat bir avuç işçi arı yok, arılar sayılacak kadar az, keki de yememişler nedenini öğrenmek istiyorum. Selam ve saygılar.

  • Emin, o arı mevcut kaybetmiş ya ana arı da sorun yada bir hastalık olabilir. Kovanı daraltın 2 çerçeve kalacak şekilde sıkıştırın.

 8. Zonguldaktan yazıyorum yazları 20-30 derece sıcaklık olur kışlarıda an fazla -2dereceye kadar düşer kestane balı üretimi hapılır hangi ırk arı önerirsiniz

 9. Yer Çanakkale rakım 200 civarı. Çayır bitkileri ve karaçalı ağırlıklı. Hangi cins ana almam lazım. Birde 7-8 çıta arıya ana kabul ettirebilirmiyim.

 10. Arıcılığa yeni başladım 6 kovanım var.10 kovan daha almak istiyorum. Beykoz da arılarım. akasya ıhlamur ve kestane karışımı olan yerde tutuyorum arıları. Müsadenizle bir kaç sorum olacak cevap verebilirseniz sevinirim. 1 hazirana kadar sizden almayı düşündüğüm kovanlarda kaç çıtalık arı almam gerekirki, bir kovanda 20 çıta arı 1 hazirana kadar elde edebileyim. Tabi herşey normal şartlar altında giderse. Birde bu yörede hangi tür arı cinsini ve ana arı cinsini tavsiye edersiniz?

  • Sezai Düzgit, ortalama 8-9 çerçeveli arı almanız durumunda Haziran ayında bu arı kata çıkmış olacaktır fazlasıyla. Kafkas ve karniyol melezleri bölgeniz için uygundur.

 11. Yer Hekimhan /Malatya, Yukseklim 1400-1600 metre, Bitki ortusu Kaysi, Mese, Keven, Kekik v.b. hangi cins ana ari kullanmaliyim. Ana ari gonderme zamaniniz nedir.
  Paket ari 4 kutu alirsak Hekimhana getirirmisiniz? Ne zaman getirirsiniz.

Düşünce ve görüşünüz nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here