Ana Arı Ölürse Ne Olur ve Ne Yapılır

0
Ana arı ölürse ne olur

Ana arı ölürse ne olur ve bu durumda ne yapılır sorusuna kısa bir cevap verilecek olursa muhtemelen kovan 1 ay içinde sönecektir. Kış ayına gelirse ve yoğun bir sezona denk gelmezse daha fazla da ömrü olabilir. Bu yüzden dolayı ana arı sağılığı ve verimi bir arıcı için çok önemlidir. Ana arı yani kraliçe arının başına bir şey gelmesi kolonin zayıf düşmesine ve zamanla sönmesine sebep olacaktır.

Peki ana arı yani kraliçe arı niye ölür?
Ana arı eceliyle ölmez, ortalama bir ana arı 3-4 yıl yaşar hatta 5 yılda yaşayanları vardır ama belirli yılını doldurunca artık yumurtlama yeteneğini kaybederek koloni içinde bir düzensizliğe ve işçi arıların sayısında azalmasına sebep olmaktadır. Bu durum farkına varan normal işçi arılar hemen yeni ana arı yapma içgüdüsü ile normal işçi yumurtasını daha fazla besleyerek onun yetişkin bir kraliçe memesine dönüştürür ve o memeden ana arı çıkmasını sağlarlar. Bu memeden çıkan ana arı var olan ana arıyı koloni dışına atar yada iğnesi ile bu rakip ana arıyı öldürür. Dışarıya attığı ana arı yani eski ana arıda kovan içerisinde belirli bir arı grubunu alarak kovanı terk eder. Arı oğul verdi olayı bu durumun sonucunda gerçekleşmektedir. Sonradan memeden çıkan ana arı ise kolonin yeni kraliçesi olup, çiftleşme sonrası ise düzenli bir yavru atımına başlar ve kovanın 3-4 yıl ömrünü garantiye almış olur.

Ana arı ölüsünü gördüysek ne yapacağız?
Bir üst paragrafta anlattığımız yeni ana arı çıkma süreci sağlıklı işlemediyse ve koloninin ana arısı öldü yada bir şekilde yoksa yeni bir ana arı satın alabiliriz. Eğer ana arı satın alamıyorsak kovanda günlü yumurtalı çerçeveler varsa kendine ana yapmasını bekleyebiliriz. Eğer ana arısını kaybeden kovanda günlü yumurtalı gözler yoksa farklı kolonilerden günlü yumurtalı çerçeveler alarak ana memesi asmasını bekler ve 16 gün sonra ana arı çıkar. Tabi bu süreçte arının kendi anasını çıkarma sürecinde etrafta da erkek arı da olmalı ki çıkan ana arı ile çiftleşsin ve çiftleşen ana arı yumurta atsın. Yoksa çıkan ana arı çiftleşme olmazsa koloni belli bir zaman sonra nüfus kaybından dolayı sönecektir.

Sonuç olarak, ana arının ölmesi durumunda ve olmadığını anladığımızda hazır ana arı alabiliriz yada mevsim elverişli ise çevrede erkek arı mevcutsa kovanının kendi kendine ana arı yapmasını bekleriz. Hazır ana arı ile kovanın kendi ana arısı yapmasını arasındaki iki fark vardır. Kovan kendi anasını yaparsa hazır anaya göre zaman kaybı olacaktır. Eğer bölgenize yabancı ana arı sokmadıysanız kendi arılığınızdan ana arı üretmiş olursunuz tabi arınızın çalışmasını beğeniyorsanız. Beğenmiyorsanız birinci şık hazır ana arı alarak vermekte mantıklı olabilir. Yine konu hakkında detaylı sorularınız için aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Yine daha önce yazdığımız Ana Arı Olmazsa Ne Olur isimli yazımızı okuyarak daha fazla da bilgi edinebilirsiniz.

Önceki İçerikBasit Ana Arı Üretimi
Sonraki İçerik2022 Yılı Paket Arı Satışı
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments