Ana Arı Renkleri

Ana Arı Renkleri

Yıllara Göre Ana Arı Renkleri

Ana arı renkleri dünya genelinde standart olarak kullanılmaktadır. Bu standart ana arı rengi ise 5 çeşit olarak yapılmaktadır. Çeşitli kalemler ile veya ufak yapıştırma aparatları ile ana arılara renk veya numara verilebilmektedir. Her arıcı da ana arı rengini buna göre belirler ve ana arının kaç yaşında olduğunu kolay bir şekilde takip etme şansı olur.

Genel olarak ana arı üreticileri ana arı boyasını kullanmaktadırlar ama normal düzeyde arıcılar ise pek fazla ana arılarına boya sürmemektedir. Bizlerde ana ana arı üretici olarak bütün ana arılara boya sürülerek paketlenmesi yapılmaktadır. Ama bazı arıcılardan almış olduğunuz geri dönüşümlerde boya sürülen ana arıların veriminin daha düşük olduğunu söylemişlerdir. Bizde bazı tecrübelerimizle bu duruma şahit olduğumuzu söyleyebiliriz. Tabi bu görüş arıcıdan arıcıya değişebilir. Sizlerde hem boyalı hemde boyasız iki ana arı arasındaki ayrımı yapmak için böyle bir çalışma yapabilirsiniz.

Ana arı rengi bize şu şekilde faydaları olacaktır; örnek olarak 2016 ana arı rengi beyaz olduğundan dolayı bu yıl bütün ana arılar beyaz rengi boyanacaktır. Farz edelim ki bu yıl ana arı aldığınız ve ana arınızın yaşını kolay bir şekilde takip edeceksiniz. 2018 yılına geldiğinizde bakacaksınız kovanınızda beyaz boyalı ana arılar var ve bunları değiştirme gereği duyacaksınız. Demiyeceksiniz bu ana arılar eski miydi yoksa yeni miydi diye direk size yaşını söylecektir. Ana arı renkleri ile ilgili olarak aşağdaki resme bakabilirsiniz. ana arı renkleri

 

Bir önceki yazımız olan 2016 Ana Arı Fiyatları başlıklı makalemizde 2016 ana arı fiyatları ve ana arı fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. yalçın dedi ki:

  iyi günler ben de 2 yıllık yeni arıcıyım izmir sabuncubeli mevkiinde anadolu ırkı ile çalışmaktayım korniyol ana arı alıp çalışsam uygun olur mu teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   yalçın, çok yüksek rakımda değilseniz tabi ki karniyol arı ile çalışıp, başarılı olabilirsiniz.

 2. yalçın dedi ki:

  teşekkür ederim..

 3. mehmet dedi ki:

  1 yıllık iş tecrübem var. Arıcılık ile ilgili ii arıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Admin dedi ki:

   mehmet, hangi konuda yardım istiyorsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 4. mehmet dedi ki:

  Bir yıllık iş tecrübem var Arıcılık ile ilgili iş arıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Admin dedi ki:

   mehmet, sitemizi arı ve ana arı konuda inceleyin ve aklınıza takılan soru olursa lütfen soru sor kısmından sorabilirsiniz.

 5. Senol dedi ki:

  İyi günler aricili ga yeni girişim olucak destek olarak ne soyliyebilirsiniz Düzce de basliyacagim

  1. Admin dedi ki:

   Senol, tabi ki başlayabilirsiniz. Öncelik olarak ortalama 4-5 adet arılı kovan edinin ve çevrenizde arı satanlar olabilir eğer yoksa sitemiz üzerinden dönem dönem arı satışları vardır takip ediniz.

BİR YORUM YAZ