Sakin Arı Irkı

Sakin Arı Irkı

Sakin arı ırkı olarak bildiğimiz ana ırklarının içerisinde karniyol arısı olarak bilmekteyiz. Bir çok arıcımız normal arı ırklarını değiştirmek için karniyol ana arısı almaktadır. Bu değişimi yaparken bölgenin durumu ve arıcının yıllar içinde edindiği tecrübeler bulunmaktadır. Bizim edindiğimiz tecrübeler genel olarak karniyol ana arı sahibi olan arıcıların arılarının daha sakin olduğudur.

Eğer bölgeniz için sadece arının ırkı sakin diye arının ırkını değiştirmek çok doğru değil. Bir arının ırkını değiştirmek için diğer ırklara göre aradaki kıyası iyi ve sağlıklı yapmak gerekir. Çünkü, sizin yöresel arınız sakin olmayabilir ama bal yapmasından tutun bir çok hastalığa karşı dayanıklı ise bırakın arınız sert olsun ama güçlü arınız olsun. Yok efendim benim arılar çok sokuyor ben maskesiz arıyla çalışmak istiyorum deyip arıların ırkını değiştirmek doğru değildir.

Bölgenizdeki arı verimli olmayıp, karniyol arı veya diğer ana arı ırklarını alarak deneyebilir ve sonucunda elde etmiş olduğunuz bilgiler ışığında bir sonraki senede ona göre o ırkından yolunuza devam edebilirsiniz. Her zaman bütün yazılarımızda belirttiğimiz üzere direk şu arını ırkını veya ana arıyı almaktan ziyade bölgeniz için hangi arı verimliyse onunla çalışmak teknik arıcılıkta doğru bir tekniktir. Bulunduğunuz yörenin ikliminden tutun hava şartlarına göre arı ırkını seçebilirsiniz veya çevrenizde bulunan tecrübeli arıcılardan faydalanabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgiler ile şu arıcı dedi ki kafkas arısı çok iyi hemen kafkas dönmeyin. Önce 4-5 arının anaları değiştirip daha sonraki senelerde tamamen değişime gidiniz.

Yine ANA ARI GEN TR olarak bölgenize hangi arının uygun olup olmayacağını aşağıdaki yorumlar vasıtası ile bizlere sorarak yardımcı oluruz. Öncelik olarak bölgenizin yükseltisini ve iklim türünü anlatırsanız aşağı yukarı belirli bilgiler ışığında yardımcı oluruz. Yine sakin arı ırkı olarak bölgenizde bildiğiniz arı ırkları varsa bizle ile yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ana Arı Değiştirme Zamanı başlıklı makalemizde ana arı değişim zamanı ve ana arı değiştirme zamanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ana Arı Siparişi
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Çankırı Şabanözu bolgesi için uygun arı ırkı hangisidir acaba? Yararlı ve güzel bilgilendirmeleriniz için cok teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Mustafa, Çankırı ile genel itibari ile kafkas arısı ile çalışmakta olup ve bizim arı verdiğimiz kişilerde kafkas arısı ile çalışmaktadır çoğunluk.

 2. ahmet dedi ki:

  sivas divriği bölgesine hangi arı ırkı gider hocam

  1. Admin dedi ki:

   ahmet, kafkas ve belfast arı ırkları uygun olur.

 3. EKREM TÜRKEL dedi ki:

  KAYSERİ VE SİVAS ARASINDA ARICILIK YAPIYORUM HANGİ IRK ÖNERİRSİNİZ

  1. Admin dedi ki:

   EKREM TÜRKEL, kafkas ve anadolu ırkı ile çalışabilirsiniz.

 4. ibrahim çetin dedi ki:

  Antalya bölgesinde kesınlıkle karnıyol karpat kafkas denemeyın olmuyor olan arı ırkları belfast italyan anadolu arısı gerısı olmuyor yaşamıyor

  1. Admin dedi ki:

   ibrahim çetin, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler

BİR YORUM YAZ