Yerli Ana Arı

6

Bölgelere göre yerli ana arı üretimi

Ülkemizde bir çok noktada ve bölgede yerli arı ırklarımız bulunmaktadır. Bazı bölgelerdeki arıların gerçekte çok verimli olduğu görülmekte olup ama bazı bölgelerdeki ise tam tersine verimsiz ve kalitesiz olduğu görülmektedir. Bugün sizlere yerli arı ırkları konusunda ve yerli ana arı ırkı konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Bulunduğunuz bölgeye daha önce hiç arı girmediyse ve bölgenizde bulunan arıcıların arılarından temin ederek bölge arısını öncelik denemeniz tavsiye gedilir. Ama bölgeniz arısını denediniz ve size gerekli performansı sağlamıyorsa daha verimli arı ırkları ile çalışma sağlayabilirsiniz. Çünkü ülkemizde hiç arı girmeyen bakir alanlar olduğu gibi yıllardır çok farklı noktalardan arı giren yerlerde bulunmaktadır bundan dolayı bu süreçte arıcılık için yapılan çalışmaları takip edebilirsiniz. Bunu da takip etmenin en güzel yolu çevrenizdeki tecrübeli ve eski arıcılar size tavsiyelerde bulunacaklardır.

Bu şekilde bölgenizde bakir alanlarda kalan arılara biz yerli arı diyoruz. Yerli arı tamamen kendi bölgesinde çalışan o bölgeye arı girmemiş ve melezleşmemiş arılardan derlenmiş arılardır. Yerli arılar o bölgeye adaptasyon sağlamada diğer arı ırklarına göre daha iyi olabilmektedir. Çünkü binlerce yıl belki o arılar o bölgede çalıştıkları için o bölgenin hava şartlarına ve florasını iyi bildiği için ona göre ana arısı yumurta atma dönemi veya oğul gidip gitmeyeceğine karar verebilir. Yerli arıların bu şekilde tecrübeleri bulunuyor. Tabi sizin de arıcılık konusunda tecrübeniz varsa zaten hangi arı ırkı ile çalışacağınızı daha iyi bilebilirsiniz.

Ana Arı Gen olarak satışını yaptığımız yerli arı ve ana arı ise bulunduğumuz bölgedeki arılardan elde edilen kolonilerden ve bu arılardan larva transferi ile üretilen ana arıların dışardaki erkek arılar ile çiftleşmesi ile ana arı üretimi gerçekleşmektedir.

Yine yerli arılarla ilgili sorularınız olursa yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz. Siparişlerinizi de ana arı sipariş formu vasıtası ile verebilirsiniz.

Önceki İçerikAna Arı Gen Şikayet Var Hattı
Sonraki İçerik2022 Ana Arı Kampanya Sonuçları Açıklandı
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hüseyin

Ben hatay ilindeyim. Yerli ana arı siparişi versem. Siz bana akdeniz illerinin yerli ana arısındanmı gönderirsiniz?

Şehir
Hatay
Zafer

Trakya ana arısı sizde görünen yerlı enilenmi oluyor msj vatsap atarmısınız

Şehir
Sakarya
Necmi Temellioğlu

Carniyol irkini trabzonda kullanmam mümkünmü