Ana Arı Bulmaca

2
ana arı bulmaca

Ana arı bulmaca dediğimizde karşılığı olan farklı isim ve adlarını sormaktadır. Bununda cevabı arı beyi veya beğ olarak geçmektedir.

Ana arının adı farklı yörelerde değişik isimler kullanılmaktadır. Arı beyi, kraliçe arı, ana arı vs. isimler ile de biliniyor. Ana arı adından anlaşılacağı üzere bir koloninin üretim hattıdır. Koloni içinde yani arı kovanı içinde bulunan bütün işçi arıların annesidir. Bu şekilde bütün arıların annesi olarak, arı beyi, ana arı, kraliçe arı gibi isimlerle ile anılmasına sebep olmuştur.
ana arı bulmaca 2

Ana Arı Bulmacası Nedir?

Farklı platformlarda gazete, dergi, oyun sitelerinde veya farklı mecralarda harflerle yada farklı oyun teknikler ile sizi ana arının diğer adına ulaştırmaya çalışmaktadır. Gazetelerdeki bulmacalardan yola çıkmak gerekirse, burada yaptığınız toplam bulmacadan ortaya çıkan konuya ana arı bulmacası diyebiliriz. Bu şekilde bir uğraşa girmek istemiyorsanız, bizlerde yukarıda arı bulmacanın cevabını paylaşmış bulunmaktayız.

Ana arı hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, ana arı bir koloninin devamını sağlayan en önemli bir bireydir. Yetişkin ve tam döllü bir ana arı günde ortalama 1500 ila 3000 arasında yumurta atmaktadır. Bu şekilde yumurta atmaya devam eden bir canlı da tabi ki arı kovanının güçlü olmasına ve bal sezonunda da daha fazla ürün alınmasına sebep olmaktadır.

ana arı bulmaca 1

Ana arı 16 günde dünyaya gelmektedir. 1-3 günlük yumurtalardan işçi arılar tarafından arı sütü ile beslenerek bir el parmağı şeklinde büyütülür ve içinden 16 gün sonra ana arı adayı çıkmaktadır. Bu çıkan ana arı kutu içinde 2-3 gün dolaştıktan sonra çiftleşme uçuşu için havanın güzel olduğu bir günde erkek arılar ile çiftleşmek için uçuşa çıkar. Bu çıktığı uçuşta ortalama 8-10 erke arı peşine düşer ve güçlü olan erkek arı ile çiftleştikten sonra koloniye döner. Çiftleşen erkek arı ölür. Çiftleşen erkek arının penisi ile kovana dönen ana arı kovan önünde penisini çıkarıp yaklaşık olarak 4-5 yıl tekrar dışarıya çıkmamak üzere kovan içine girer artık o kovanın üretim sürecini 4-5 yıl boyunca bütün şartlar elverirse devam eder.

Ana arı bulmacası hakkında ve ana arı ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra yine konu hakkında sizlerin de sormak istediğiniz sorularınız olursa aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz.

Önceki İçerik2022 Yılı 8 Çerçeveli Arı Fiyatı
Sonraki İçerik2022 İstanbul Arıcılık Fuarı
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments