Erkek Arı

0

Bir ana arının kaliteli olmasından önemli olan diğer faktör ise erkek arı popülasyonudur. Çünkü erkek arının cinsi o ırkın bir nevi saflığını korumasıdır. Üretmiş olduğunuz ana arılar birbirinden farklı hangi erkek arılarla çiftleşmediği bilmiyorsanız ortaya karışık bir ana arı çıkacaktır. Ama ülkemizde mesala Ardahan ilinin Posof ilçesine ve çevrelerine arı girişi yasaktır. Bu bölgede sadece kafkas arı üretimi yapılmakta olup ve üretilen ana arılar ve erkek arılar ise saf ırktır.

erkek arıGenel olarak erkek arının tek görevi yeni ana arı gözlerinden çıkan ana arılarla çiftleşmek ve çiftleşme sonrası zaten ölmektedirler. Erkek arıların doğma şekli ise, normal ana arının gözlere bırakmış olduğu yumurtadan çıkar. Tabi bu gözlere bırakılan yumurtalar dölsüz olmaktadır. Bu durum ana arı normal seyride bir yumurta bırakma şeklide olabilir veya çiftleşme yapmayan ana arı ise sürekli dölsüz yumurta bırakarak arı kolonisini sonu bile hazırlayabilir bu şekilde erkek arı yumurtası bırakması.

Erkek arılar genel olarak oğul döneminde çıkarlar ve yaz sonu gibi diğer işçi arılar tarafından kovan dışına ölüme terkedilirler. Erkek arıların iğnesi olmayıp insanı veya başka bir canlıyı sokamazlar. Aynı zamanda bal toplama gibi özellikleri yoktur. O yüzden ana arıla ile çiftleşme işlemini yaptıktan sonra arı kolonisi ile herhangi bir işi kalmamaktadır. Suni ana arı üretiminde ise bu şekilde erkek arıların spermi alınarak laboratuvar ortamında çiftleşmesi yapılır.