F1 Kafkas Ana Arı

5

Damızlık kafkas ana arı ırkının alınıp başka bir bölgeden üretiminin yapılmasından sonra elde edilen ana arıya f1 kafkas ana arı denilmektedir. Yani izole bölge dışında üretiminin yapılmasından elde edilen arıya f1 arı diyebiliriz.

Örneğin, Ardahan ili Posof ilçesi damızlık kafkas ana arı üretimi sahasıdır. Burada üretimi yapılan bütün ana arılar damızlık olarak üretilmektedir. Çünkü, buraya dışarıdan herhangi bir şekilde arı ve ana arı girişi yasaktır. Doğal olarak buradaki ana arılar ve çiftleşen bütün erkek arılar ise kafkas ırkı arı olmaktadır. Eğer siz aynı bu şekilde üretimi başka bir yerde yani koruma sahası olmayan herhangi bir yerde yaparsanız f1 ana arı üretimi yapmış olursunuz.

Örneğin, damızlık kafkas ana arıyı alıp üretimi için Sinop ilinin Dikmen ilçesine götürdünüz ve burada ana arı üretimi yapmaya kalktınız. İşte sizin burada üretmiş olduğunuz ana arı f1 kafkas ana arı oluyor. Başka bir damızlık ana arıyı da getirip burada üretirseniz yine o ana arının ırkından f1 üretimi yapmış olursunuz. Örneğin, karniyol ana arının damızlığını getirdiniz ve burada ana arı üretimi yapabilirsiniz. Bu şekilde üretmiş olduğunuz ana arı f1 yani melez ana arı oluyor. Çünkü burada ürettiğiniz ana arı kendi ananın ırkı ama erkeği herhangi karışık bir arı ırkından olabilir. Kafkas ana arı, karniyol arının erkeği ile de çiftleşebilir.

Kısaca f1 kafkas ana arı, izole bölge dışına götürülüp üretilen ve başka erkek arı ırkları çitfleşmesinden elde edilen ana arı ırkına f1 kafkas ana arı demekteyiz.

guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Yıldız
Hasan Yıldız
15 Mayıs 2018 14:14

Başarılar…

ahmet aydın
ahmet aydın
23 Kasım 2016 18:23

mayıs ayının 10-15 i gibi ana arı gönderebilir misiniz? 3 tane saf 2 tane f1 sipariş edebiliyor muyuz? saf ananın fiyatı 70, f1 in fiyatı 30tl değil mi? ücretini aralık ocak gibi yapacağım. teşekkür edrim.

Mehmet
Mehmet
06 Ekim 2016 12:48

Bütün analar böyle mi video da ki gibimi bu ana Kafkas f1 demi