Melez Kafkas Ana Arı

0

Ülkemizde ana arı üretim sahası olan tek ırk kafkas arısıdır. Ülkemizde izole bölge olarak seçilen Artvin ili Macahel ile Ardahan ili Posof ilçesi kafkas arısının ana vatanıdır ve devlet bu iki yerin üretim sahası olarak belirlemiştir. Bu iki nokta dışında almış olduğunuz arılar melez ana arı oluyor. Hangi ırktan alıyorsanız o ırkın melezi üretilmiş oluyor. Melez kafkas ana arı başka bir bölgede üretilen ana arıya denilmektedir.

Biraz daha fazla bilgi vermek gerekirse; örneğin, damızlık sahasından alınan bir kafkas ana arı alınarak ülkemizdeki farklı bir ile götürülüp orada ana arı üretim çalışmalarının yapılması sonucunda elde edilen arıya melez kafkas arısı denilmektedir. Bu şekilde üretimi yapılan arının ana arısı belli olup, erkek arı belli olamamaktadır. Çünkü üretimin yapıldığı yerde farklı ırklardan arı ırkları olduğu için hangi ırkın arısı ile çiftleştiğini takip etmek zor ve imkansızdır. Ama damızlık sahasında üretimi yapılan arıların ise annesi ve babası aynı ırktan olmaktadır çünkü o bölgeye dışarıdan hiçbir şekilde arı sokulması yasaktır.

ANA ARI GEN TR sitesi olarak Haziran ayının 20-25 inden sonra Ardahan ili Posof ilçesinden damızlık saf kafkas ana arı gönderimleri yapmaktayız. Sitemizde bulunan Ana Arı Sipariş Formunu doldurmanız sonucunda haftanın belirli günleri kargoya verilerek bulunduğunuz yerdeki kargo şubesinden teslim alabilirsiniz. Melez kafkas arı ve genel olarak ana arı hakkında sorularınız olursa yorumlar kısmından sormanız durumunda cevap verilecektir.

Önceki İçerikİstanbul’da Satılık Arı ve Ana Arı
Sonraki İçerikGenç Çiftçi Hibe Projesi
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments