Efe Ana Arı

17
efe ana arı 2

Ülkemiz arı popülasyonu bakımında zengin bir yerdir. Bölgelere göre ve bulunduğu yerdeki verimi takip edilen ana arılar kaliteli olması durumunda gerekli araştırmalar sonucunda tescil edilmektedir. Bu şekilde araştırması yapılan efe ana arısı da ülkemize kazandırılan ana arılardan bir tanesi olmuştur. Yine ülkemize bu şekilde kazandırılan ana arıları öğrenmek ve araştırmak için sitemizde dolaşabilirsiniz.

Bu araştırmayı ülkemizde Ege Tarımsal Araştırma merkezi yapmıştır. Araştırmayı yaparken bulunduğu çevredeki arıcılardan arılar toplayıp ve bu arıların yavru atımı ve kaliteli bal üretim gibi özelliklerine dikkat edilerek seçilen kolonilerden efe arısının ana arısının üretimi yapılarak arıcılarımıza kazandırılmıştır. Bu araştırmalar ortalama 10 yıl gibi süreleri kapsamaktadır. Çünkü ıslah çalışması yapmak, uzun süreli bir araştırmayı gerektirmektedir.

Efe Ana Arısının Özellikleri:
Yavru alının geniş tutarak çok fazla yavru atması. Kışlatma mevsiminde çok iyi kışlaması. Bal verim standardı ise çevredeki arılara göre %25-35 arasında fazla olmaktadır. Efe ana arısı seçimi yapılırken; İzmir ve çevre illerinde bulunan noktalara hiç arı girmemiş yada bu yerlere arı sokulmamış alanlarda ve en iyilerinden toplanan arılar ile ıslah çalışması yapıldığını görmekteyiz. Yine diğer arı ürünleri olan, polen ve arı sütü gibi ürünlerinde gayet güzel ve fazla ürettiği tespit edilmiştir. Çam balında da efe arısı ile birlikte rokolte de koloni başına artma görülmüştür.

Efe ana arı siparişi vermek için sipariş formu vasıtası ile verebilirsiniz. Sipariş verdikten 1 ila 2 gün içinde yada aynı gün kargoya verme işlemi yapmaktayız. Kargo kayıpları ve ölümleri tarafımızca karşılamaktadır. Size sağlam gelene kadar bütün sorumluluk bizimdir. Efen ana arısı yumurtlama garantili olup, yumurta atıp gözleri kapattıktan sonra paketleme işlemleri yapılmaktadır. Çünkü yumurta kapatmadan gönderim yapılması durumunda ana arını kabulü konusunda sorunlar yaşanabilmektedir.

ana-ari

17
Kimler Neler Demiş?

avatar
İsmail yavaş
İsmail yavaş

İzmir Bergama’da efe arı olur mu, mevcudu var mı?

Eray
Eray

Fiyat nedir işletme nerde usta

Fatih
Fatih

En az kactane sipariş veriliyor acaba

E*****
E*****

Isparta’nın Uluborlu ilçesinde Efe arı uygun olur mu? (Kışları soğuk geçiyor. Rakım:1050)
Teşekkürler

Emrah
Emrah

Efe ana arı kahramanmaraş da verimli olur mu?
Rakım 500m
Baraja uzaklığı 2km

hayrullah
hayrullah

iyi günler efe arı karadeniz bartında 100 rakımda is yaparmı özelliklerı

Bayram
Bayram

Efe ana ari kestanede nekadar verim verir denenmiş midir

İsmail
İsmail

Kolay gelsin
Balıkesir Burhaniye Denize sıfır, efe arısı düşünüyorum nedersiniz